Organic Standards
- (3)
- (1)
- (1)
- (3,096)
- (6)
- (1)
- (488)
- (1)
- (26)
- (8)
- (2)
- (66)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (16)
- (1)
- (80)
- (7)
- (35)
- (301)
- (2)
- (7)
- (4)
- (8)
- (1)
- (533)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (24)
- (126)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (5)
- (16)
- (265)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (60)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
- (11)
- (2)
- (9)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (23)
- (25)
- (3)
- (2)
- (1)
- (40)
- (62)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (19)
- (45)
- (1)
- (174)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (82)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (104)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (65)
- (1)
- (27)
- (1)
- (4)
- (18)
- (26)
- (45)
- (1)
- (26)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (79)
- (29)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (14)
- (134)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (39)
- (49)
- (42)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (57)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (24)
- (47)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (277)
- (286)
- (1)
- (516)
- (1)
- (1)
- (1)
- (49)
- (2)
- (9)
- (5)
- (32)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
phyproof™ Chicoric acid, ≥98% (HPLC), MilliporeSigma™ Supelco™
This substance is a primary reference substance with assigned absolute purity (considering chromatographic purity, water, residual solvents, inorganic impurities). The exact value can be found on the certificate. Produced by PhytoLab GmbH & Co. KG
phyproof™ 4',5,7-Trihydroxy-3,3',6,8-tetramethoxyflavone, ≥90% (HPLC), MilliporeSigma™ Supelco™
This substance is a primary reference substance with assigned absolute purity (considering chromatographic purity, water, residual solvents, inorganic impurities). The exact value can be found on the certificate. Produced by PhytoLab GmbH & Co. KG
PESTANAL™ Aldrin Solution, 100 μg/mL in Acetonitrile, MilliporeSigma™ Supelco™
Aldrin belongs to the class of organochlorine pesticides, commonly used in agriculture and is persistent as a highly toxic environmental contaminant.
| Type | Analytical Standard |
|---|---|
| Concentration or Composition (by Analyte or Components) | 100 μg/mL in acetonitrile |
| Linear Formula | C12H8 Cl6 |
| CAS | 309-00-2 |
| MDL Number | MFCD00135587 |
| Grade | Analytical Standard |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 364.91 |
| Product Line | PESTANAL |
phyproof™ Oxypeucedanin, ≥98% (HPLC), MilliporeSigma™ Supelco™
This substance is a primary reference substance with assigned absolute purity (considering chromatographic purity, water, residual solvents, inorganic impurities). The exact value can be found on the certificate. Produced by PhytoLab GmbH & Co. KG
TraceCERT™ Etofenprox certified reference material, MilliporeSigma™ Supelco™
This certified reference material (CRM) is produced and certified in accordance with ISO/IEC 17025 and ISO 17034. This CRM is traceable to primary material from an NMI, e.g. NIST or NMIJ.Certified content by quantitative NMR incl. uncertainty and expiry date are given on the certificate.
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Type | Analytical Standard |
| Percent Purity | ≥99% (capillary GC) |
| Linear Formula | CH3(CH2)19 COOH |
| CAS | 2363-71-5 |
| MDL Number | MFCD00002805 |
| Physical Form | Neat |
| Packaging | Poly Bottle |
| Grade | Analytical Standard |
| Formula Weight | 326.56 |
| Melting Point | 74°C to 75°C |
Clarithromycin Impurities G and O Pharmaceutical Secondary Standard, MilliporeSigma™ Supelco™
Pharmaceutical secondary standards for application in quality control provide pharma laboratories and manufacturers with a convenient and cost-effective alternative to the preparation of in-house working standards
PESTANAL™ Alanycarb, MilliporeSigma™ Supelco™
Alanycarb is classified under the oxime carbamate group of insecticides. Its mode of action involves the inhibition of cholinesterase enzyme.
VETRANAL™ Nitrofurantoin, MilliporeSigma™ Supelco™
Nitrofurantoin is an antibiotic which is effective against both gram-positive and gram-negative bacteria. The drug is primarily used to treat urinary tract infections.
| Type | Analytical Standard |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99% |
| Linear Formula | C14H14 ClNS · HCl |
| CAS | 53885-35-1 |
| Industry Type | Drug Analysis |
| MDL Number | MFCD00079606 |
| Physical Form | Neat |
| Grade | Analytical Standard |
| Synonym | 5-(o-Chlorobenzyl)-4,5,6,7-tetrahydrothieno[3,2-c]pyridine |
| Formula Weight | 300.25 |
Cyclopentanone, ≥99.5% (GC), MilliporeSigma™ Supelco™
Cyclopentanone is one of the industrially important compounds employed in the synthesis of fungicides, pharmaceuticals, rubber chemicals and perfume products.
| Boiling Point | 130°C to 131°C |
|---|---|
| Type | Analytical Standard |
| Percent Purity | ≥99.5% (GC) |
| Linear Formula | C5H8(=O) |
| CAS | 120-92-3 |
| MDL Number | MFCD00001409 |
| Flash Point | 30°C - Closed Cup |
| Grade | Analytical Standard |
| RTECS Number | GY4725000 |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 84.12 |
| Density | 0.951 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | -51°C |
| Boiling Point | 156°C to 157°C |
|---|---|
| Linear Formula | CH3(CH2)5 OH |
| Physical Form | Neat |
| Grade | Analytical Standard |
| Ignition Point | 559°F |
| Density | 0.814 g/mL (at 25°C) |
| Vapor Density | 4.5 (vs. air) |
| Vapor Pressure | 1 mmHg (25.6°C) |
| Type | Analytical Standard |
| Percent Purity | ≥99.9% (GC) |
| CAS | 111-27-3 |
| MDL Number | MFCD00002982 |
| Flash Point | 60°C |
| Synonym | Hexyl alcohol |
| RTECS Number | MQ4025000 |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 102.17 |
| Melting Point | -52°C |